نیم نگاه : بازی های ویدئویی از ابتدا تا حال حاضر11 نظر

5 آبان 1394

سایر

گروه اوکسو

نیم نگاه : بازی های ویدئویی از ابتدا تا حال حاضر
[caption id="attachment_8124" align="aligncenter" width="285"]Donkey یکی از اولین های این صنعت برای رایانه های شخصی ! Donkey یکی از اولین های این صنعت برای رایانه های شخصی ![/caption]

بازی های ویدئویی از ابتدا تا حال حاضر

بدون شک کسی را نمی توان یافت که با تکنولوژی سر و کار داشته باشد ، اما یک بار بازی های ویدئویی را تجربه نکرده باشد ! بازی های ویدئویی امروزه به یکی از پر طرفدار ترین و بزرگ ترین سرگرمی های دنیا تبدیل شده اند و تعداد طرفداران این بازی ها و بازی هایی که ساخته می شوند روز به روز در حال افزایش است . بازی های ویدئویی امروزه روی ساده ترین و ضعیف ترین گوشی ها تا پیشرفته ترین و جدید ترین کامپیوتر ها و لپ تاپ ها قابل اجرا هستند .

بهتر است توضیح بیشتری از بازی های ویدئویی داده نشود و وارد بحث اصلی یعنی تاریخچه بشویم ، چون بدون شک شما هم با بازی های ویدئویی آشنا هستید !

اولین بازی ویدئویی در سال ۱۹۵۲ توسط ویلیام هیگن باتم ساخته شد که یک بازی بسیار ساده بود و چیز خاصی نداشت ، اسم این بازی تنیس فور ۲ (Tennis for 2) بود و اولین بازی حساب می شود . این بازی با یک اوسیلسکوپ ساخته شد .

[caption id="attachment_8120" align="aligncenter" width="313"]تنیس فور تو در مقایسه با بازی های امروزی چیزی برای گفتن ندارد ! تنیس فور تو در مقایسه با بازی های امروزی چیزی برای گفتن ندارد ![/caption]

اما در سال ۱۹۶۱ ، استیون راسل یک بازی بهتر به نام Space War یا جنگ های فضایی ساخت . در این بازی برای اولین بار از Joystick (دسته ی بازی) استفاده شد . در این بازی برای اولین بار روی صفحه ی کامپیوتر ، انفجار شبیه سازی شد . این بازی بر روی رایانه PDP1 اجرا شد . بازی هایی به تقلید از این بازی ساخته شد اما در سال ۱۹۷۱ یک دستگاه آرکید تجاری از روی همین بازی توسط نولان بوشنل ساخته شد . نولان بوشنل یک سال بعد از ساخت همین دستگاه ، شرکت آتاری را تاسیس کرد .

[caption id="attachment_8121" align="aligncenter" width="293"]حالا کمی وضعیت بازی ها بهتر شد ! حالا کمی وضعیت بازی ها بهتر شد ![/caption]

در سال ۱۹۷۲ ، اولین کنسول خانگی توسط Ralph Baer ساخته می شود و در همان سال بازی مشهور Pong که توسط بوشنل نوشته شد روی دستگاه های آرکید عرضه شد و توانست به محبوبیت بسیار بالایی دست یابد . بازی Pong توانست به یکی از محبوب ترین بازی های آرکید تبدیل شود .

در سال ۱۹۷۴ ، اولین بازی که اطلاعات گرافیکی را روی Rom ذخیره می کرد با نام Tank منتشر شد .

در سال ۱۹۷۷ ، اولین کنسول خانگی آتاری با نام Atari2600 را به بازار عرضه کرد .

در سال ۱۹۸۰ ، بازی پک من منتشر شد و به دستگاه های آرکید فرستاده شد . پک من اولین بازی بود که شخصیت اصلی متفاوتی داشت و به خاطر همین موضوع توانست بسیار محبوب شود .

در سال ۱۹۸۱ ، بازی Donkey Kong منتشر و به دستگاه های آرکید فرستاده شد که توانست به محبوبیت بسیار زیادی برسد .

[caption id="attachment_8122" align="aligncenter" width="194"]پک من پک من[/caption]

در سال ۱۹۸۳ ، بزرگ ترین سقوط تاریخ بازی های ویدئویی به وقوع می پیوندد که دلایل مختلفی داشت و یکی از دلایل مهم آن ، در دسترس بودن رایانه های شخصی برای مردم بود .

در سال ۱۹۸۴ ، بازی های Tetris و King’s Quest منتشر شدند که محبوبیت زیادی در میان گیمر ها پیدا کردند .

در سال ۱۹۸۷ ، الکترونیک آرتز وارد صنعت بزرگ بازی سازی شد . بازی های این شرکت هنوز هم بسیار محبوب هستند .

در سال ۱۹۸۹ ، کنسول سگا یعنی مگادرایو وارد بازار شد ، نیتندو اولین کنسول دستی موفق یعنی گیم بوی را روانه بازار کرد و بازی سیم ستی وارد بازار شد .

در سال ۱۹۹۱ ، بازی ولفنشتاین سه بعدی منتشر شد ، همچنین در این سال کپکام بازی استریت فایتر ۲ را به بازار بازی های آرکید فرستاد .

در سال ۱۹۹۴ ، سه بازی بسیار مشهور و پر طرفدار یعنی نسخه اول وارکرافت ، بازی MYST و Doom منتشر شد که باعث شد صنعت بازی های ویدئویی پیشرفت بسیاری داشته باشد .

در سال ۱۹۹۵ ، کنسول های سگا ساترن و سونی پلی استیشن وارد بازار شدند .

در سال ۱۹۹۶ ، کنسول نیتندو ۶۴ وارد بازار شد .

در سال ۲۰۰۰ ، کنسول پلی استیشن ۲ وارد بازار شد .

در سال ۲۰۰۱ ، کنسول گیم کیوب و ایکس باکس وارد بازار شد .

در سال ۲۰۰۲ ، بازی محبوب Sims وارد بازار شد .

در سال ۲۰۰۵ ، بازی محبوب World of Warcraft وارد بازار شد که در حال حاضر هم یکی از پرطرفدار ترین بازی های ویدئویی جهان می باشد . همچنین در این سال ایکس باکس ۳۶۰ وارد بازار شد که هنوز هم یک کنسول محبوب است و کاربران زیادی دارد .

در سال ۲۰۰۶ ، نیتندو Wii و پلی استیشن ۳ وارد بازار شد .

[caption id="attachment_8123" align="aligncenter" width="265"]کنسولی که اکثر ما با آن خاطره داریم ! کنسولی که اکثر ما با آن خاطره داریم ![/caption]

اتفاقات زیادی در سال های بعد افتاد که فکر نکنم نیازی به توضیح دادن آن ها در تاریخچه صنعت گیم باشد ! این صنعت روز به روز در حال پیشرفت است و بازی های بیشتر با کیفیت بهتری وارد بازار می شود ، حتی بازی سازی هم روز به روز در حال آسان شدن می باشد و در حال حاضر با بعضی انجین های بازی سازی می توان بدون حتی یک خط کد نویسی ، بازی های خوبی ساخت !نسخه PDF این مطلب را دانلود کنید

حق نشر مطالب اوکسو :

 

 

قابل توجه علاقه مندان و کپی کنندگان گرامی ، تمامی مطالب این وب سایت تحت مجوز خالق

(Creative Commons)  می باشد و اجازه کپی کردن ، استفاده تجاری مطالب بدون اجازه

صاحب اثر مجاز نمی باشد و طبق مجوز اثر پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

مجوز کریتیو کامنز
این کار مجوز دارد تحت مجوز کریتیو کامنز نسبت‌دادن-غیرتجاری-بدون انشقاق ۴٫۰ بین‌المللی.

این مطلب پایان یافت و امیدواریم به نتیجه دلخواهتان رسیده باشید .

 

همچنین میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید و از جدید ترین اخبار ما با خبر شوید :

 

 

3491498_823


نظرات

  • برای پاسخگویی باید در سایت عضو شوید

    پاسخ شما

نظر شما

مطالب مرتبط