انواع کاراکتر های منفی – قسمت اول : طبع شرور!00 نظر

انواع کاراکتر های منفی – قسمت اول : طبع شرور!

میخواهم طی چند هفته در مورد روایت و داستان و طرز ساخت یک داستان مهیج و درگیر کننده برایتان بنویسم و اول از همه با یکی از مهم ترین المانهای داستان یعنی شخصیت منفی شروع می کنیم. با توجه به اینکه انواع این شخصیت ها بسیار زیاد است و هر کدام نیاز به مقدار قابل توجهی توضیح دارند، مطالب را قسمت بندی کرده ام و هر هفته به قسمت خاصی از آن خواهیم پرداخت.

یادتان باشد که حتی اگر تمامی مطالب من را هم جویده باشید،باز هم کم است، پس قلم به دست بگیرید و شروع به نوشتن کنید. اگر نیاز به نظر داشتید می توانید با من ارتباط برقرار کنید، نوشته هایتان را حتما خواهم خواند.

کاراکتر های منفی را می توانیم به چند قسمت و Category مختلف تقسیم کنیم، روایی، مکانیکی و طبیعی (طبع شرور). در قسمت های بعدی در مورد تمامی این کاراکتر ها صحبت خواهم کرد، اما بیایید در مورد کاراکتر های منفی طبیعی صحبت کنیم.

در نظر داشته باشید مدیوم هدف ما مدیوم گیم است، پس مقصود نظر ما سینما نیست.

کاراکتر منفی طبیعی یکی از اقسام کاراکتر های منفی روایی است چون هدف از وجود هر دو نوع جلو بردن روایت داستان است، اما طرز کار کاراکتر منفی طبیعی به طرز کلی متفاوت است.

کاراکتر منفی روایی شخصیست که معمولا در قالب یک انسان نشان داده می شود، دارای خواسته ها و امیال خودش است ولی کاراکترهای منفی طبیعی تجسم یک بعُد اولیه ی واقعیت هستند. آنها بیشتر نوعی نماد هستند تا اینکه کاراکتر باشند. آنها به ما کمک می کنند تا قهرمان داستان را با بعدی از شخصیت خودشان یا با قسمتی از جامعه در بیاندازیم و از این تجربه برای شناخت بیشتر قهرمان توسط مخاطب بهره ببریم. جوکر در سری بتمن، بهترین مثال برای این نوع کاراکتر است. بیشتر اوقات او حتی یک کاراکتر استاندارد هم نیست. او حتی دیگر یک انسان هم نیست. او تجسم واقعی هرج و مرج است. و بنابراین او درست نقطه ی مقابل بتمن است، او به خواسته های معقولانه نیاز ندارد، او به احساسات انسانی نیازی ندارد، او یک شرور طبیعی است. او کسی نیست به جز هرج و مرج.

او برای این ساخته شده است که شخصیتی مثل بتمن را که حول محور کنترل و نظم ایجاد شده را تا سر حد مرگ امتحان کند. تا او را مجبور به بازنگری در عمل خود در بدترین شرایط و در مقابل بدترین دشمنش کند.

او بتمن را مجبور به فکر کردن به این موضوع می کند که آیا او واقعا برای جامعه اش عدالت و نظم به ارمغان می آورد؟ یا اینکه او خود یک مجرم است چون از قانون پیروی نمی کند؟ با استفاده از جوکر، نویسنده های بتمن میتوانند با لطایف الحیل (!) و بدون خطاب مستقیم به مخاطب و تنها با اتفاقاتی که بین جوکر و بتمن می افتد از این سوال ها استفاده ی روایی ببرند.

آن احساس همذات پنداری کرد. به جای آن سایرون به تالکین این امکان را می دهد تا در مورد « قدرت فقط برای قدرت » ، « فاشیسم » و «ارزش امید» کتاب بنویسد. قدرت سایرون باعث می شود که خواسته ها و نقاط ضعف کاراکترهای اصلی کتاب معنای بهتری به خود بگیرند و قابل باور تر شوند.

کفکا و سین در فاینال فانتزی، کله هرمی در سایلنت هیل و گانتر او دیم در ویچر ۳ : قلب های سنگی (Hearts of Stone) همگی انواع این نوع کاراکتر در مدیوم گیم هستند. ساخت و ارائه چنین نوع کاراکتری در گیم بر خلاف آنچه که فکر می کنید ساده تر است. چون این کاراکتر ها خلاف کاراکتر های منفی روایی، بیشتر با استفاده از اعمالشان جان می گیرند تا دیالوگ ها و حرف هایشان.

برای آنکه بتوانیم کاراکتر های منفی طبیعی را درست پیاده کنیم، ابتدا باید بدانیم آنها نماد کدام یک از کانسپت های اصلی هستند. سپس باید به سراغ جزئیات بروید و این قسمت می تواند اشکتان را در بیاورد. کاراکتر های منفی طبیعی تنها موقعی درست کار می کنند که شما بدانید آنها دقیقا نقطه ی مقابل کدام شخصیت هستند و دقیقا نماد چه چیزی هستند. آنها نمی توانند فقط شرور باشند. آنها می توانند نماد هرج و مرج، عدم وجود اعتماد به نفس ، طمع یا یک طرز فکر خاص سیاسی باشند.

وقتی این نکته را پیدا کردید، باید مطمئن شوید که در کل قصه تان از آنها اعمال پارادوکس گونه سر نزند.

معمولا کاراکتر های منفی طبیعی آنقدر شخصیت و انسانیت پر رنگی ندارند و توصیه نمی کنم که بخواهید پا در جاده ی اضافه کردن چنین چیزهایی به این نوع کاراکتر ها بگذارید، اما اگر واقعا دلتان می خواهد امتحانش کنید باید بگویم تنها جایی که دیده ام با موفقیت این عمل انجام شده است جایی است که خود کاراکتر منفی به آن واقعیت که او یک کاراکتر منفی طبیعی است پی می برد. (بروید The Killing Joke از مجموعه کمیک های بتمن را بخوانید. نوشته ی Alan Moore و Brian Bolland )

در کل، برای اینکه بتوانید در جزئیات خوب عمل کنید باید دنیایی که ساخته اید را مثل کف دستتان بلد باشید و از تمامی جزئیات شخصیت کاراکتر هایتان مطلع باشید. برای همین است که معمولا این نوع Villain ها در چرخه ی کار شما در انتهای کار اضافه می شوند. سایرون در lord of the rings که ما می شناسیم پس از حدود ۱۰ سال امتحان و آزمون آقای تالکین در دنیای Middle Earth به وجود می آید و همینطور جوکر کم کم به آن نماد هرج و مرج تبدیل شده است و این ابدال سالهای سال و پس از چاپ صدها کمیک به وجود آمده است.

اینکه بخواهیم از همان اول از چنین کاراکتری استفاده کنیم هیج مانعی ندارد و نمی گویم غلط است، فقط باید از داستان خودتان شناخت کامل داشته باشید و اصطلاحا داستانتان باید پخته باشد.

نکته ی دیگر این است که کاراکتر های منفی طبیعی می توانند واقعا یک کاراکتر منفی طبیعی باشند، مثل باد و طوفان و تاریکی و مه. آنها حتی می توانند موجوداتی عجیب و غریب و غیر انسان باشند که باعث می شود نیاز پلیر و مخاطب برای ارتباط برقرار کردن با آنها در سطوح انسانی از بین برود. این یک روش آسان برای روایت است و در کتاب های کلاسیک آنرا اکثر اوقات می توانید ببینید. این روش البته ممکن است کمی از ظرافت کار شما بکاهد و ممکن است نتوانید آن کاراکتر کاریزماتیک و باحال را درست کنید که مخاطبان طرفدارش بشوند و ازش خوششان بیاید. اما آنها می توانند برای نویسنده راحت تر باشند و باعث شوند کمتر وقت اتلاف توضیح دادن اینکه چرا آنها بد هستند بشود.

 

نکته آخر این است که اگر کاراکتر منفی طبیعی شما یک انسان است، این بدین معنی نیست که او نمی تواند در کل هیچ انسانیتی داشته باشد. او می تواند دیوانه یا غرق در مشکلی تا مرز جنون باشد، که می توانیم با این تکنیک باز هم کاراکتر های رنگارنگ و عمیقی درست کنیم.

 

قلم به دست بگیرید و بنویسید!

 

سید مهدی موسوی

 

 

WeMakeGames   

 

 

 

 نسخه PDF این مطلب را دانلود کنید

حق نشر مطالب اوکسو :

 

 

قابل توجه علاقه مندان و کپی کنندگان گرامی ، تمامی مطالب این وب سایت تحت مجوز خالق

(Creative Commons)  می باشد و اجازه کپی کردن ، استفاده تجاری مطالب بدون اجازه

صاحب اثر مجاز نمی باشد و طبق مجوز اثر پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

مجوز کریتیو کامنز
این کار مجوز دارد تحت مجوز کریتیو کامنز نسبت‌دادن-غیرتجاری-بدون انشقاق ۴٫۰ بین‌المللی.

این مطلب پایان یافت و امیدواریم به نتیجه دلخواهتان رسیده باشید .

 

همچنین میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید و از جدید ترین اخبار ما با خبر شوید :

 

 

3491498_823


نظر شما

مطالب مرتبط

دیزاین برای ایجاد عمق

دیزاین برای ایجاد عمق 00 نظر

ﭼﻨﺪ وﻗﺖ ﭘﯿﺶ ﺑﻮد ﮐﻪ ﯾﮑﯽ از رﻓﻘﺎ در ﮔﺮوه ﺗﻠﮕﺮاﻣﯽ ﻣﺎن ﯾﮏ دﺳﺘﻪ ﺑﻨﺪی ....


(لطفا به ادامه مطلب مراجعه فرمایید)
ادامه مطلب