بیل افزار چیست و تاثیر آن روی گیم و مخاطبان ایرانی چطور بوده است؟00 نظر

بیل افزار چیست و تاثیر آن روی گیم و مخاطبان ایرانی چطور بوده است؟

طی چند روز گذشته مطالبی را خواندم که من را واقعا به فکر وا داشت که چرا زودتر راجع به چنین چیزی مطلب ننوشته بودم. این موضوع آنقدر معضل بزرگی شده و واقعا گریبانگیر صنعت گیم ایران و حتی بازی های خارجی شده است. (که البته در آنور آبها شدت کمتری دارد)

بیل افزار (!) به کانتنت هایی گفته می شود که به زور وارد یک مدیوم می شوند. در کشور ما تعریف بیل افزار کمی فرق می کند چون در خارج مرز ها بازی هایی که ناقصند و باگ دارند را بیل افزار به حساب نمی آورند، اما بازار ایران به شدت دچار این مشکل و مبتلا به این نوع محصولات است و به همین دلیل باید بسیار سختگیرانه با این موضوع روبرو شد.

بیل افزار را به نرم افزارهای سفارشی هم می توان نسبت داد، بازی هایی که به سفارش یک ارگان یا نهاد دولتی ساخته می شوند و زورکی قصد دارند مطالبی را چه سیاسی و چه مذهبی به مخاطب القا کنند که اغلب اصلا موفق نمی شوند، چون مدیران و کسانی که این بازی ها را سفارش می دهند اصلا آشنایی با مدیوم گیم ندارند و تصورشان از گیم تنها وسیله ای برای سرگرم کردن بچه هاست، یا اینکه اصلا به خروجی کار اهمیت نمی دهند و هدفشان فقط پر شدن رزومه یا فخر فروشی به مدیران و ... است، و استدیو هایی که این بازی ها را می سازند اغلب به پایین ترین قیمت ممکن این محصولات را تولید می کنند و با توجه به Deadline های غیر کارشناسی شده ای که برایشان لحاظ می شود سعی می کنند این بازی ها را در هر وضعیتی که هست منتشر کنند و مطمئنا می توانید یک دوجین از این محصولات را در ذهن خود بیاورید.

اینکه بازی ای با پشتوانه ی برنامه ی "فیتیله" یا مرتبط با "خندوانه" و یا با استفاده از تایتل های دیگر و فرانچایزهای قدیمی سعی در بالا آوردن خودش بکند و فکر کند چون از نام شخص معروف یا فلان برند و یا فلان موضوع استفاده می کند حتما کارشان درست است و باید همه جلویشان دولا راست شوند، یعنی بیل افزار.

این دسته بازی ها مشخصا گیمر ها و اشخاص ناآگاه را هدف می گیرند و معمولا کسانی که بازی شناس باشند اصلا طرف بیل افزار ها هم نمی روند، اما وجود این نوع Content در چرخه ی بازار ضرر های بسیاری دارد.

فکر کنید چند نفر آن بیرون هستند که بازی ای بهتر از "دزد بی مزد" بازی نکرده اند. تصور کنید سطح انتظار و دیدی که نسبت به بازی هایی که جلوی چنین اشخاصی می گذارید در مقایسه با کسی که بازی های بهتری را بازی کرده چقدر پایین تر است. اکثر ما با بازی هایی مثل "سونیک" و "ماریو" و "کرش" و "فاینال فانتزی" بزرگ شده ایم، خاطرات ما از این بازی هایی که حالا فسیل شده اند را با خاطرات کسانی که این بازی های مزخرف را بازی می کنند و این مدیوم را برای همیشه کنار می گذارند و یا حتی بدتر از آن، دیگر بازی ایرانی نمی خرند مقایسه کنید.

وقتی یک بازی بی کیفیت ولی پول سازی که در مدت کوتاه جواب می دهد به سازنده چشمک بزند، گاهی سخت است که صدمه ای که آن بازی در بلند مدت به همه وارد می کند را ببینیم و این فاجعه حالا حالا ها ادامه دارد.

متوسط مخاطبان گوشی های هوشمند و تبلت ها هیچ ایده ای از یک بازی خوب ندارند. حجم بزرگی از کسانی که اسمارتفون در ایران به دست می گیرند به عمرشان حتی کامپیوتر نداشته اند. بچه ها و افراد کم سن و سال به راحتی به بیل افزار ها و محصولات بی کیفیت و آشغال دسترسی دارند و این قارچ بد ترکیب هر روز بزرگ و بزرگتر می شود. شاید بتوان گفت برای متوقف کردن بیل افزار ها به آموزش مخاطب و ساخت بازی های با کیفیت و البته زمان نیاز داریم. می توانیم به دوستان، خانواده و آشنایان و هر کسی که می شناسیم که گوشی دستش می گیرد و بازی می کند یاد بدهیم که آشغال نخرد. صد البته راه حل واقعی به کسانی باز می گردد که آن بالا بالا ها در حال مدیریت هستند که معمولا اینگونه افراد اصلا آشنایی با مدیوم گیم ندارند. نه تنها مدیران متولی، بلکه کسانی که بازی های سفارشی می خواهند، بد نیست که کمی مطالعه و تحقیق در مورد این مدیوم بی نظیر انجام دهند یا حداقل از یک متخصص مشاوره بگیرند.

بیل افزار ممکن است هرگز از بین نرود، اما ما می توانیم اثرات آنها را روی مخاطب و روی این ویرانه ای که اسمش را "صنعت گیم" گذاشته ایم، کمتر کنیم.

 

سید مهدی موسوی

 

WeMakeGames   

 

 نسخه PDF این مطلب را دانلود کنید

حق نشر مطالب اوکسو :

 

 

قابل توجه علاقه مندان و کپی کنندگان گرامی ، تمامی مطالب این وب سایت تحت مجوز خالق

(Creative Commons)  می باشد و اجازه کپی کردن ، استفاده تجاری مطالب بدون اجازه

صاحب اثر مجاز نمی باشد و طبق مجوز اثر پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

مجوز کریتیو کامنز
این کار مجوز دارد تحت مجوز کریتیو کامنز نسبت‌دادن-غیرتجاری-بدون انشقاق ۴٫۰ بین‌المللی.

این مطلب پایان یافت و امیدواریم به نتیجه دلخواهتان رسیده باشید . اگر به نتیجه

دلخواهتان هنوز دست نیافته اید , میتوانید برای رفع مشکل به تالار گفتمان اوکسوف

مراجعه کنید و سوال خود را مطرح کنید.

 

تالار گفتمان اوکسوف

 

 

همچنین میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید و از جدید ترین اخبار ما با خبر شوید :

 

 

3491498_823


نظر شما

مطالب مرتبط