ابرکامپیوتر چینی، بهترین در جهان!00 نظر

23 تیر 1394

سایر

گروه اوکسو

ابرکامپیوتر چینی، بهترین در جهان!

وب‌سایت TOP500 که سریع‌ترین ابرکامپیوترهای را رتبه‌بندی می‌کند، اخیرا بنچ‌مارکی منتشر کرده که در آن ابرکامپیوتر چینی سرسیع‌ترین کامپیوتر جهان شد.

وقتی که صحبت کامپیوترهای سریع به میان می‌آید، شاید شما به یاد کامپیوتر بازی خود بیفتید، اما کامپیوتر بازی شما در برابر سریع‌ترین ابرکامپیوترهای جهان لاک‌پشتی بیش نیست. TOP500 وب‌سایتی است که دو بار در سال سریع‌ترین ابرکامپیوترهای جهان را در مقابل هم قرار می‌دهد و سرعت آنها را با هم مقایسه می‌کند. این بار در بنچ‌مارک این وب‌سایت، سیستم ابرکامپیوتر دانشگاه ملی فناوری و دفاع چین که نام «تیانهه ۲» را (به معنی راه شیری) دارد، برای پنجمین بار متوالی به عنوان سریع‌ترین سیستم جهان شناخته شد.

 

supercomputer

 

«پتافلاپ» (petaflop) واحدی است برای سنجش سرعت ابرکامپیوترها که تیانهه ۲ با سرعت ۳۳٫۸۶ پتافلاپ بر ثانیه بالاتر از جایگاه دوم با امتیاز ۱۷٫۵۹ پتافلاپ بر ثانیه قرار گرفت. دومین مقام را ماشینی به نام «تایتان» (Titan) به خود اختصاص داد که در آزمایشگاه ملی وزارت نیروی آمریکا نصب شده. تایتان از نظر سرعت دوم شد و از لحاظ بازدهی هم جزو ده ماشین برتر جهان است.

اکثر سیستم‌هایی که به این فهرست راه پیدا کردند در سال‌های ۲۰۱۱ یا ۲۰۱۲ میلادی ساخته شده‌اند و اغلب آنها هم در چین، ژاپن، آمریکا و اروپا واقع هستند، اما برای اولین بار سیستمی از خاورمیانه در ردیف ۱۰ ابرکامپیوتر سریع جهان جای گرفت. «شاهین ۲» (Shaheen II) یک سیستم Cray XC40 متعلق به دانشگاه علم و فناوری شاه عبدالله در کشور عربستان است که به تازگی شاخته شده.

گرچه ایالات متحده روی هم رفته بیشترین تعداد ابرکامپیوترها (۲۳۳) را دارد، اما تعداد آنها اخیرا رو به کاهش گذاشته است و به سمت کمترین تعداد در طول تاریخ آمریکا پیش می‌رود. این روند در برخی کشورهای پیشرفته‌ی اروپایی و آسیایی هم مشاهده شده است و این طور که به نظر می‌رسد نیاز به سیستم‌های ابرکامپیوتر کمتر می‌شود.

منبعDigital Trendsنسخه PDF این مطلب را دانلود کنید

حق نشر مطالب اوکسو :

 

 

قابل توجه علاقه مندان و کپی کنندگان گرامی ، تمامی مطالب این وب سایت تحت مجوز خالق

(Creative Commons)  می باشد و اجازه کپی کردن ، استفاده تجاری مطالب بدون اجازه

صاحب اثر مجاز نمی باشد و طبق مجوز اثر پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

مجوز کریتیو کامنز
این کار مجوز دارد تحت مجوز کریتیو کامنز نسبت‌دادن-غیرتجاری-بدون انشقاق ۴٫۰ بین‌المللی.

این مطلب پایان یافت و امیدواریم به نتیجه دلخواهتان رسیده باشید .

 

همچنین میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید و از جدید ترین اخبار ما با خبر شوید :

 

 

3491498_823


نظر شما

مطالب مرتبط