محققان چشم آزمایشگاهی حساس به نور می سازند00 نظر

محققان چشم آزمایشگاهی حساس به نور می سازند

دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز توانستند با الگو برداری از شیوه ی بازسازی و ساخت چشم در رحم مادر، الگویی برای ترمیم و ساخت چشم پیدا کنند. این الگو در واقع به آن ها کمک می کند تا بتوانند چشم های افراد نا بینا را بازسازی کنند و با استفاده از ویژگی حساس بودن به نور، بینایی را دوباره به افراد بازگردانند.

hhs1551

در واقع این شبکیه ی چشم است که مجموعه ای از سلول های حساس به نور است که توسط رشته های عصبی دید و بینایی را برای افراد به وجود می آورد. سلول هایی که دانشمندان ایجاد کرده اند سلول هایی شبیه به سلول های بنیادی هستند که می توانند بعد از رشد، هر بافتی را ترمیم کنند.

این متخصصان حاصل تلاش خود را با جنین در ۲۸ هفته، مورد مقایسه قرار دادند و از نتیجه یکسان، آن مطمئن شدند و این یعنی در ساخت چشم مصنوعی حساس به نور موفق شده اند. گفتنی است که شبکیه چشم انسان از دو نوع سلول اصلی گیرنده نور موسوم به استوانه‌ای و مخروطی برخورداراست. بیشتر سلولها استوانه‌ای هستند که به نور کم حساسند.  با این شرایط سلول هایی که دانشمندان طراحی کرده اند از نوع استوانه ای است و امکان دید را بهتر از سایر روش های درمان نابینایی، فراهم می آوردنسخه PDF این مطلب را دانلود کنید

حق نشر مطالب اوکسو :

 

 

قابل توجه علاقه مندان و کپی کنندگان گرامی ، تمامی مطالب این وب سایت تحت مجوز خالق

(Creative Commons)  می باشد و اجازه کپی کردن ، استفاده تجاری مطالب بدون اجازه

صاحب اثر مجاز نمی باشد و طبق مجوز اثر پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

مجوز کریتیو کامنز
این کار مجوز دارد تحت مجوز کریتیو کامنز نسبت‌دادن-غیرتجاری-بدون انشقاق ۴٫۰ بین‌المللی.

این مطلب پایان یافت و امیدواریم به نتیجه دلخواهتان رسیده باشید .

 

همچنین میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید و از جدید ترین اخبار ما با خبر شوید :

 

 

3491498_823


نظر شما

مطالب مرتبط