چرا ماریو همیشه از چپ به راست می‌دود؟00 نظر

6 فروردین 1394

سایر

گروه اوکسو

چرا ماریو همیشه از چپ به راست می‌دود؟

maxresdefault

تا به حال فکر کرده‌اید که چرا در بازی مشهوری مانند سوپرماریو، شخصیت اصلی بازی در جهتی خاص حرکت می‌کند؟ در این مقاله مشاهده خواهید کرد که چگونه علم ثابت می‌کند برای چه ماریو از چپ به راست می‌دود.

مسلما شما نیز بازی مشهور سوپرماریو را انجام داده‌اید، این بازی که در سطح عمومی جامعه ما با نام قارچ‌خور شناخته می‌شود، باید یکی از موفق‌ترین بازی‌های کامپیوتری تاریخ دانست زیرا علاوه بر فروش بسیار بالا در بازار، محدوده‌ای وسیع از مخاطبین را از نظر رده‌بندی سنی پوشش می‌دهد و از کودکان ۵ ساله تا افراد ۶۰ ساله می‌توانند به یک اندازه از این بازی لذت ببرند.

اما موردی که در این مقاله مورد توجه ما قرار دارد به مکانیزم گیم‌پلی این بازی باز می‌گردد و المان‌های جذابیت آن مدنظر ما قرار ندارد. یک بررسی علمی درباره جهت حرکت این شخصیت مشهور انجام شده است و متخصصان سعی کرده‌اند تا دلیلی ساده را بیابند که نشان بدهد چرا این سیبیلوی دوست داشتنی از سمت چپ به راست حرکت می‌کند.

پاسخ این سوال در نخستین گام بسیار پیچیده به‌نظر می‌رسد ولی محققان دلیلی بسیار ساده برای آن کشف کرده‌اند: ماریو از چپ به راست حرکت می‌کند زیرا مغز برنامه‌نویسان این بازی در این جهت عمل می‌کرده است. تمامی زبان‌های برنامه‌نویسی از ساختار کدنویسی و اجرای دستورات چپ به‌راست تبعیت می‌کنند و به همین دلیل نیز ماریو از چپ به راست حرکت می‌نماید.

۴۰۰_super-mario-bros

دکتر پیتر واکر که یک روانشناس برجسته در دانشگاه لنکستر است مدت‌ها را به بررسی و جستجو در بخش تصاویر موتورهای جستجوی گوگل اختصاص داده است تا بتواند گزینه مناسبی را در زمینه حرکت از راست به چپ بیابد ولی نتایج او نشان داده است که تعداد این حرکات در مقایسه با تعداد حرکات چپ به راست شخصیت اصلی در بازی‌های کامپیوتری به‌اندازه‌ای اندک است که می‌توان آن را ندیده گرفت.

او دراین‌باره می‌گوید: «شخصیت‌ها از چپ به راست حرکت می‌کنند زیرا ساختار نوشتار زبان انگلیسی در دفاتر از چپ به راست است. این موضوع مبنای حرکت از چپ به راست را توجیه می‌نماید و به ما کمک می‌کند نشان بدهیم چرا ماریو از چپ به راست و نه در جهت دیگری حرکت می‌کند.»

حال که این سوال مهم پاسخ یافته است تنها یک سوال باقی می‌ماند: چرا پرنسس پیچ همیشه در قلعه دیگری حضور دارد؟

Mario_by_guert.jpg-410x0

 نسخه PDF این مطلب را دانلود کنید

حق نشر مطالب اوکسو :

 

 

قابل توجه علاقه مندان و کپی کنندگان گرامی ، تمامی مطالب این وب سایت تحت مجوز خالق

(Creative Commons)  می باشد و اجازه کپی کردن ، استفاده تجاری مطالب بدون اجازه

صاحب اثر مجاز نمی باشد و طبق مجوز اثر پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

مجوز کریتیو کامنز
این کار مجوز دارد تحت مجوز کریتیو کامنز نسبت‌دادن-غیرتجاری-بدون انشقاق ۴٫۰ بین‌المللی.

این مطلب پایان یافت و امیدواریم به نتیجه دلخواهتان رسیده باشید .

 

همچنین میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید و از جدید ترین اخبار ما با خبر شوید :

 

 

3491498_823


نظر شما

مطالب مرتبط