مهمترین و گرانترین برنامه هایی فضایی تاریخ00 نظر

3 اسفند 1393

سایر

گروه اوکسو

مهمترین و گرانترین برنامه هایی فضایی تاریخ

کره زمین تنها مکانی در عالم محسوب می شود که حیات و زندگی در آن جریان دارد. اما علاقه انسان به کشف ناشناخته ها و برقراری ارتباط با حیات فرازمینی همواره انگیزه خوبی برای شکل گیری پروژه های فضایی بوده است. پیشرفت فناوری کمک بسیاری به تحقق برنامه های فضایی دانشمندان کرده اما باید به این نکته نیز توجه داشت که علوم فضایی و کشف دنیاهای ناشناخته جریانی با هزینه های سنگین محسوب می شود. در ادامه با برخی از پر هزینه‌ترین ماموریت ها و برنامه های فضایی بیشتر آشنا می شویم.

افق های نو – برآورد هزینه: ۶۵۰ میلیون دلار
Encounter_01_lg

کاوشگر فضایی افق های نو در ژانویه ۲۰۰۶ سفر خود به سوی پلوتو را آغاز کرد و انتظار می رود در ژوییه ۲۰۱۵ به مقصد اولیه خود برسد. بر همین اساس، یکی از مهم‌ترین رویدادهای سال در زمینه ستاره شناسی شکل می گیرد. این کاوشگر سفر خود را در کمربند کوییپر و فضای خارج از منظومه شمسی انجام می دهد.

ماون – برآورد هزینه: ۶۷۱ میلیون دلار
maven

ماون (MAVEN) یکی از چندین فضاپیمایی است که بر مریخ نظارت دارند و از سپتامبر ۲۰۱۴ در مدار قرار دارد. این فضاپیما پس از سفری ۱۰ ماهه و طی مسافت ۴۴۲ میلیون مایل در مدار قرار گرفته و وظیفه انجام پژوهش درباره اتمسفر سیاره سرخ را بر عهده دارد.

رصدخانه فضایی گایا – برآورد هزینه: ۱ میلیارد دلار
۱۶۰۹۲۴_۳۵۲

رضدخانه فضایی گایا به آژانس فضایی اروپا تعلق دارد و طی ماموریت پنج ساله خود – از دسامبر ۲۰۱۳ آغاز شده است – دقیق‌ترین سرشماری از کهکشان راه شیری که تاکنون صورت گرفته را انجام می دهد. بر همین اساس، کاتالوگی درباره حدود یک میلیارد شی، به طور عمده ستارگان، و همچنین سیارات فراخورشیدی، کوازارهای دور و سیارک ها و ستاره های دنباله دار نزدیک شکل خواهد گرفت. انتظار می رود داده های جمع آوری شده بینشی جدید درباره گذشته، حال و آینده کهکشان ما را شکل دهد.

روزتا و فیلای – برآورد هزینه: ۱.۱ میلیارد دلار
Rosetta-New-01

روزتا که توسط آژانس فضایی اروپا طراحی شده یکی از جذاب‌ترین ماموریت های فضایی در سال های اخیر محسوب می شود. در آگوست ۲۰۱۴، روزتا به نخستین کاوشگر فضایی مبدل شد که دور یک ستاره دنباله دار گردش می کند. این برنامه فضایی با فرود کاوشگری کوچک به نام فیلای روی سطح ستاره دنباله دار از جذابیت بیشتری برخوردار شد. اگرچه فیلای فرود راحتی را تجربه نکرد و پس از چند روز به واسطه کمبود نیرو در حالت خاموش قرار گرفت اما ستاره شناسان امیدوارند این کاوشگر بار دیگر در فصل تابستان به ماموریت خود ادامه دهد.

جونو – برآورد هزینه: ۱.۱ میلیارد دلار
JUNO_-_PIA13746

به عنوان بخشی از برنامه “مرزهای جدید”، جونو جدیدترین فضاپیمایی ارسال شده توسط ناسا به سوی مشتری، بزرگترین سیاره منظومه شمسی است. جونو سفر خود را در آگوست ۲۰۱۱ آغاز کرد و در ژوییه ۲۰۱۶ به مقصد خود خواهد رسید. جونو نخستین فضاپیمای ارسالی به سوی مشتری است که نیروی آن توسط پلوتونیوم تامین نمی شود و از پنل های خورشیدی برای این کار استفاده می کند.

رصدخانه فضایی هرشل – برآورد هزینه: ۱.۴ میلیارد دلار
۴۳۸۲۰۴_۸۲۶
رصدخانه فضایی هرشل توسط آژانس فضایی اروپا توسعه داده شده و بزرگترین تلسکوپ فروسرخی بود که تاکنون به فضا پرتاب شده است. این رصدخانه فضایی به افتخار “سر ویلیام هرشل”، ستاره شناس و کاشف طیف فروسرخ و سیاره اورانوس نامگذاری شده و دارای بزرگترین آینه ای بود که تاکنون به فضا ارسال شده است. با اتمام مایع خنک کننده در اواخر آوریل ۲۰۱۳، ماموریت هرشل نیز به پایان رسید.

گالیله – برآورد هزینه: ۱.۶ میلیارد دلار
Galileo_encounter_with_Io

گالیله سفر خود به سوی بزرگترین سیاره منظومه شمسی را در سال ۱۹۸۹ آغاز کرد و نخستین فضاپیمایی نام گرفت که در دسامبر ۱۹۹۵ گردش به دور مشتری را آغاز کرد. اطلاعات مهمی درباره قمرهای مشتری که یکی از آنها به نام “اروپا” دارای اقیانوس هایی از آب زیر پوسته یخی خود است توسط گالیه جمع آوری شدند. اروپا به عنوان یکی از نامزدهای میزبانی از حیات در سیاره های دیگر محسوب می شود. پس از هشت سال گردش به دور مشتری، با ارسال گالیله به اتمسفر این سیاره نابود شد تا قمرهای آن توسط میکروارگانیزم هایی که ممکن بود از زمین همراه این فضاپیما باشند، آلوده نشوند.

طیف سنج مغناطیسی آلفا – برآورد هزینه: ۲ میلیارد دلار
۴۳۸۲۰۶_۷۴۸

طیف سنج مغناطیسی آلفا یکی از پیشرفته‌ترین تجهیزاتی بود که به مدار اطراف ایستگاه فضایی بین المللی ارسال شده است. این طیف سنج برای شناسایی ضدماده و جستجوی نشانه های که می توانند به شناخت بهتر از ماده تاریک کمک کنند، طراحی شده بود.

تلسکوپ فضایی هابل – برآورد هزینه: ۲.۵ میلیاد دلار
۱۰۲۴px-Hubble_011

این تلسکوپ به افتخار “ادوین هابل”، یکی از بزرگترین ستاره شناسان قرن بیستم، نامگذاری شد و شروع امیدوارکننده ای به واسطه اشکالی که کیفیت تصاویر را تحت تاثیر قرار می داد، نداشت. این اشکال کوچک و چند میکرونی برای اختلال در فعالیت چنین تجهیزات حساسی به اندازه کافی بزرگ بود و ناسا برای برطرف کردن آن راهی جز ارسال فضانوردان به تلسکوپ فضایی هابل نداشت. پس از رفع اشکال و طی دو دهه گذشته تلسکوپ فضایی هابل تصاویر فوق العاده زیبایی از عالم را ثبت کرده است.

کاوشگر کنجکاوی – برآورد هزینه: ۲.۵ میلیارد دلار
۶۴۰px-PIA16239_High

کنجکاوی پیشرفته‌ترین کاوشگری است که تاکنون از سیاره مریخ بازدید کرده است. این کاوشگر برای مطالعه آب و هوا و زمین شناسی سیاره سرخ طراحی شده و هدف از ارسال آن پاسخ به این پرسش ها بود که آیا مریخ مکانی مناسب برای زندگی است؟ و اگر این گونه نیست آیا در گذشته مکان مناسبی بوده است؟ تاکنون، پاسخ پرسش نخست به نظر منفی بوده در شرایطی که پاسخ پرسش دوم بی نتیجه مانده است.

کاسینی-هوینگس – برآورد هزینه: ۳.۲۶ میلیارد دلار
Cassini_Saturn_Or

ماموریت کاسینی-هیوگنس که به افتخار ستاره شناسان ایتالیایی و هلندی “جیووانی کاسینی” و “کریستین هیوگنس” نامگذاری شده بود توسط ناسا در سال ۱۹۹۷ برای اکتشاف زحل، یکی از زیباترین غول های گازی عالم، شکل گرفت. فضاپیمای کاسینی که از سوخت پلوتونیوم استفاده می کرد پس از سفری هفت ساله وارد مدار زحل شد و اطلاعات ارزشمندی را درباره حلقه ها، اتمسفر و اقمار آن ارسال کرده است. در روز کریسمس ۲۰۰۴، کاوشگر هیوگنس از فضاپیمای اصلی جدا شد و روی تیتان یکی از اقمار زحل فرود آمد که نخستین فرود روی شی فراتر از مریخ بود.

ایستگاه فضایی میر – برآورد هزینه: ۴.۲ میلیارد دلار
۶۴۰px-Mir_on_12_June

ایستگاه فضایی میر – در زبان روسی به معنای صلح – یکی از بزرگترین دستاوردهای برنامه فضایی شوروی سابق است. میر در سال ۱۹۸۶ پرتاب شد و نخستین ایستگاه فضایی ماژولار بود. رکوردهایی شامل بزرگترین شی مصنوعی در فضا، طولانی‌ترین حضور انسان در فضا و طولانی‌ترین پرواز فضایی تک نفره در آن زمان به ایستگاه فضایی میر اختصاص یافتند. مورد آخر همچنان پابرجا است.

برنامه فضایی آپولو – برآورد هزینه: ۱۱۰ میلیارد دلار
۶۴۰px-Moon-apollo17-schmitt

برنامه فضایی آپولو در سال های ۱۹۶۰ آغاز شد و در ژوییه ۱۹۶۹ “نیل آرمسترانگ” و “باز الدرین” فضانوردان آپولو ۱۱ نخستین افرادی بودند که بر سطح کره ماه قدم گذاشتند. طی ماموریت های آپولو ۲۴ نفر به سوی ماه پرواز کردند (۱۲ نفر بر سطح آن قرار گرفتند) و همچنان یکی از جاه طلبانه‌ترین سفرهای فضایی انجام شده تاکنون هستند.

ایستگاه فضایی بین المللی – برآورد هزینه: ۱۵۰ میلیارد دلار
۴۵۴۵-۶۶۰x438

ایستگاه فضایی بین المللی نه تنها یک شاهکار مهندسی بلکه نشانه ای از نتایجی است که همکاری افرادی از کشورهای مختلف می تواند به همراه داشته باشد. ایستگاه فضایی بین اللملی بزرگتر از یک زمین فوتبال است و بزرگترین شی مصنوعی در فضا محسوب می شود. این ایستگاه شرایطی منحصر به فرد برای انجام آزمایش های علمی و همچنین مطالعه آثار حضور بلند مدت در فضا بر انسان را فراهم می کند.

برنامه شاتل فضایی – برآورد هزینه: ۲۰۹ میلیارد دلار
dfgf-660x556

برنامه شاتل فضایی در سال های ۱۹۷۰ توسعه یافت و نخستین فضاپیمای مداری طراحی شده برای استفاده مجدد بود. شاتل فضایی از یک مخزن خارجی، دو بوستر خارجی و وسیله مدارگرد که یکی از شناخته شده‌ترین ماشین آلات تولید شده تا به امروز است، تشکیل می شد. طی برنامه شاتل فضایی پنج مدارگرد شامل آتلانتیس، ایندور، دیسکاوری، چلنجر و کلمبیا ساخته شدند. متاسفانه دو مدارگرد آخر طی ماموریت های خود منفجر شدند.

[toggle title="منبع نوشته"]گجت نیوز[/toggle]نسخه PDF این مطلب را دانلود کنید

حق نشر مطالب اوکسو :

 

 

قابل توجه علاقه مندان و کپی کنندگان گرامی ، تمامی مطالب این وب سایت تحت مجوز خالق

(Creative Commons)  می باشد و اجازه کپی کردن ، استفاده تجاری مطالب بدون اجازه

صاحب اثر مجاز نمی باشد و طبق مجوز اثر پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

مجوز کریتیو کامنز
این کار مجوز دارد تحت مجوز کریتیو کامنز نسبت‌دادن-غیرتجاری-بدون انشقاق ۴٫۰ بین‌المللی.

این مطلب پایان یافت و امیدواریم به نتیجه دلخواهتان رسیده باشید . اگر به نتیجه

دلخواهتان هنوز دست نیافته اید , میتوانید برای رفع مشکل به تالار گفتمان اوکسوف

مراجعه کنید و سوال خود را مطرح کنید.

 

تالار گفتمان اوکسوف

 

 

همچنین میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید و از جدید ترین اخبار ما با خبر شوید :

 

 

3491498_823


نظر شما

مطالب مرتبط