جشنواره بازی های مستقل به اتمام رسید00 نظر

2 اسفند 1393

سایر

گروه اوکسو

جشنواره بازی های مستقل به اتمام رسید

۰۲-New

اولین دوره از جشنواره‌ی بازی‌های مستقل تهران که با حمایت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، انیستیتو ملی بازی‌سازی و مرکز رشد بازی‌سازی آغاز به‌کار کرده بود، طبق برنامه‌ی از پیش تعیین شده، عصر روز جمعه، اول اسفند ماه در جریان آیین اختتامیه‌ای که در فرهنگ‌سرای اندیشه‌ی تهران برگزار شده بود، به‌کار خود پایان داد.

نخستین دوره‌ی جشنواره‌ی بازی‌های مستقل تهران درحالی آغاز به‌کار کرد که مسوولان بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در مراسم اختتامیه‌ی چهارمین دوره‌ی جشنواره‌ی بازی‌های رایانه‌ای تهران که در اوایل فصل پاییز امسال برگزار شده بود، نوید برگزاری‌اش را داده بودند. هدف از بزگراری این جشنواره تمرکز بیش‌تر بر حوزه‌ی بازی‌سازی مستقل در ایران بود. دست‌اندرکاران برگزاری این همایش هم سعی کردند با فراهم آوردن محیطی پویا، خلاق و به‌دور از هرگونه کلیشه‌های اضافی به بازی‌سازان جوان و مستقل کشور به‌طور موازی در حوزه‌ها‌ی آموزش و به‌اشتراک گذاشتن ایده‌های طرح نشده، کمک کنند.

ر جریان این جشنواره‌ی سه روزه برنامه‌های مختلفی اجرا شد که از آن جمله می‌توان به تورنمنت بازی‌سازی ۴۸ ساعته‌ی «گیم‌جم» اشاره کرد. سی و هفت تیم در این تورنمنت شرکت کرده بودند که در نهایت بازی Kill Them All موفق شد بیش‌ترین رای را به‌خود اختصاص داده و به‌عنوان بازی برتر، انتخاب شود.

از جمله برنامه‌های دیگری که در جریان این جشنواره اجرا شد، مسابقه‌ی طراحی برترین پیکسل آرت بود. طرح‌های زیادی برای شرکت در این برنامه‌ی جذاب و مهیج ارسال شده بودند، اما در نهایت سه طرح موفق شدند جوایز ویژه را به‌خود اختصاص دهند. لازم به ذکر است طرح‌های منتخب به رای گذاشته شده بودند و این کاربران بودند که با رای‌های‌شان به طرح‌ها، برترین‌های این بخش را انتخاب کردند. در نهایت هم امیر محمدرضایی، یکی از بازی‌سازهای کهنه‌کار ایرانی توانست جایزه‌ی ویژه‌ی این بخش را به‌خود اختصاص دهد.

در ادامه‌ی مراسم بازی‌های منتخب در زمینه‌های مختلف معرفی شدند. اما مهم‌ترین قسمت اختتامیه‌ی جشنواره انتخاب بهترین بازی مستقل سال بود. برخلاف معمول داوری این قسمت توسط متخصصان داخلی صورت نگرفته بود و هیات اجرایی جشنواره با تلاش فراوان توانسته بودند از بازی‌سازان مطرح خارجی برای قضاوت درباره‌ی بازی‌های این دوره کمک بطلبند.

در نهایت هم بازی مستقل «گرنی و گریم» که مراحل ساخت و تولیدش را زیر نظر تیم چهارنفره‌ی فانوس سپری کرده بود، توانست نشان ویژه‌ی این بخش را به‌خود اختصاص دهد. نکته‌ی جالب توجه درباره‌ی تیم فانوس اعضای تشکیل‌ دهنده‌ی آن بود؛ هر چهار عضو این تیم را دختران دانش آموخته در زمینه‌ی طراحی و تولید بازی‌های رایانه‌ای تشکیل داده بودند.

در انتهای مراسم اختتامیه‌ی اولین دوره‌ی جشنواره‌ی بازی‌های مستقل تهران هم گروه موسیقی «بزرگ‌راه» به اجرای قطعات منتخب بازی‌هایی مثل «مکس پین»، «برادران سوپر ماریو» و «متال‌گیرسالید۵: درد فانتوم» پرداخت که با استقبال بی‌نظیر حضار، همراه شد.

[toggle title="منبع"] دی جی کالا[/toggle]نسخه PDF این مطلب را دانلود کنید

حق نشر مطالب اوکسو :

 

 

قابل توجه علاقه مندان و کپی کنندگان گرامی ، تمامی مطالب این وب سایت تحت مجوز خالق

(Creative Commons)  می باشد و اجازه کپی کردن ، استفاده تجاری مطالب بدون اجازه

صاحب اثر مجاز نمی باشد و طبق مجوز اثر پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

مجوز کریتیو کامنز
این کار مجوز دارد تحت مجوز کریتیو کامنز نسبت‌دادن-غیرتجاری-بدون انشقاق ۴٫۰ بین‌المللی.

این مطلب پایان یافت و امیدواریم به نتیجه دلخواهتان رسیده باشید . اگر به نتیجه

دلخواهتان هنوز دست نیافته اید , میتوانید برای رفع مشکل به تالار گفتمان اوکسوف

مراجعه کنید و سوال خود را مطرح کنید.

 

تالار گفتمان اوکسوف

 

 

همچنین میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید و از جدید ترین اخبار ما با خبر شوید :

 

 

3491498_823


نظر شما

مطالب مرتبط