امریکا از سال ۲۰۰۱ تا امروز از ۳۰ کشور جاسوسی کرده است.00 نظر

29 بهمن 1393

امنیت

گروه اوکسو

امریکا از سال ۲۰۰۱ تا امروز از ۳۰ کشور جاسوسی کرده است.
[caption id="attachment_3341" align="aligncenter" width="600"]hباز هم کاسپرسکی و خبر های جالب باز هم کاسپرسکی و خبر های جالب[/caption]

آژانس امنیت ملی آمریکا با استفاده از بدافزاری خطرناک که خود را به خوبی در هارددیسک رایانه‌ها مخفی می کند از ۳۰ کشور جهان  از جمله ایران جاسوسی کرده است.

به گزارش ایران گلد  (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، بر اساس گزارش مؤسسه امنیتی روسی کاسپرسکی، بدافزار طراحی شده توسط جاسوسان آمریکایی از انعطاف خوبی برخوردار بوده و خود را با مهارت فراوان در داخل هارددیسک‌های ساخت شرکت‌های وسترن دیجیتال، سیگیت، توشیبا، آی بی ام، میکرون، سامسونگ و دیگر شرکت‌های مهم سازنده این محصول مخفی می‌کند به‌گونه‌ای که شناسایی آن توسط نرم افزارهای امنیتی متعارف ناممکن بوده و از این طریق می‌توان از میلیون‌ها رایانه در سراسر جهان جاسوسی کرد و اطلاعات موجود در آنها را به سرقت برد. 

 شرکت‌های سازنده این هارددیسک‌ها می‌گویند اطلاعی از این موضع نداشته‌اند و برخی از آنها نیز حاضر به موضع گیری نشده‌اند. 

کاسپرسکی می‌گوید که تاکنون ۳۰ کشور جهان را شناسایی کرده که در آنها رایانه‌های آلوده به این بدافزار وجود دارد. پس از ایران که رتبه اول آلودگی را به خود اختصاص داده، روسیه در رتبه دوم و پاکستان، افغانستان، هند، چین، سوریه و مالی در رتبه‌های بعدی هستند. 

بعد از این کشورها که شدت آلودگی در آنها به شدت بالاست، کشورهای لبنان، یمن، امارات، الجزایر، کنیا، بریتانیا، لیبی، مکزیک، قطر و مصر در ردیف کشورهایی با آلودگی متوسط قرار می‌گیرند.

کشورهای دارای آلودگی اندک هم عبارتند از ترکیه، سومالی، میانمار، آلمان، آفریقای جنوبی، نیجریه، آمریکا، ونزوئلا، سودان، فلسطین، مراکش، مالزی، قزاقستان، عراق، برزیل، اوگاندا، سوییس، سنگاپور، فیلیپین، پرو، فرانسه، اکوادور، بلژیک و بحرین.

ایران و روسیه دو کشوری هستند که تقریباً همه سازمان‌ها و نهادهای مهم موجود در آنها هدف این حملات قرار گرفته‌اند. به عبارت دیگر بدافزار مخرب دولت آمریکا، نهادها و مؤسسات مالی، دیپلماتیک و سفارتخانه‌ها، بخش‌های انرژی و زیرساخت‌های مرتبط، ارتش، صعت مخابرات و ارتباطات، دولت، مؤسسات تحقیقاتی، دانشگاه ها، صنایع هوا-فضا و … را در ایران مورد حمله قرار داده است.

به‌طور کلی حملات یادشده بیشتر علیه نهادهای نظامی، شرکت‌های مخابراتی، بانک‌ها، شرکت‌های بخش انرژی، مؤسسات تحقیقات هسته‌ای، رسانه‌ها و فعالان اسلام‌گرا صورت گرفته است. جالب آن‌که در مورد ایران این حملات علیه نهادها و مؤسسات اسلامی سازمان‌دهی نشده است.

برنامه جاسوسی یادشده شباهت‌های فراوانی به استاکس نت دارد که چندی قبل از آن برای سازمان‌دهی حملات سایبری به تأسیسات غنی سازی اورانیوم در ایران استفاده شد. ظاهراً گستردگی خراب‌کاری‌های ناشی از جاسوسی سایبری تازه آمریکا هم در ابعاد استاکس نت بوده است.

آژانس امنیت ملی آمریکا در واکنش به انتشار این گزارش موسسه کاسپرسکی گفته است که از این مساله آگاه است اما به طور علنی در مورد آن اظهارنظر نمی‌کند.

بر اساس گزارش فنی کاسپرسکی در این زمینه که در نشانی http://bit.ly/۱۷bPUUe در دسترس است، فعالیت بدافزار مذکور در برخی کشورها از سال ۲۰۰۱ آغاز شده است. این مؤسسه امیدوار است انتشار گزارش مذکور به شناسایی و پاک‌سازی این بدافزار در نقاط مختلف جهان کمک کند.

انتشار گزارش‌هایی از این دست می‌تواند به توانایی‌های آژانس امنیت ملی آمریکا برای جاسوسی در دیگر نقاط جهان آسیب برساند. هرچند این مسئله تا کنون موجب تغییری در سیاست‌های نهاد مذکور نشده است.

بررسی‌های این مؤسسه امنیتی نشان می‌دهد که این بدافزار با تغییر در برنامه نویسی میان افزار یا firmware هارد درایوها بخش های مخفی در هارددیسک ها ایجاد می کند که دسترسی به آنها تنها از طریق یک API (application programming interface) مخفی ممکن است.

به‌محض این‌که این تغییرات بر روی هارددیسک صورت بگیرد، پاک کردن بدافزار نصب شده غیرممکن می شود. فرمت کردن هارددیسک و حتی نصب مجدد سیستم عامل رایانه‌ها هم تغییری در این وضعیت صورت نداده و سکتور یا بخش مخفی ایجاد شده کماکان در سر جای خود باقی می‌ماند.

این تکنیک جاسوسی که به Equation مشهور شده بسیار خاص و بی‌همتاست و تاکنون کشف نشده باقی مانده بود. جاسوسان آمریکایی از این روش برای کنترل هزاران رایانه، سرقت فایل‌های آنها و استراق سمع از ارتباطات صورت گرفته از طریق آنها و… استفاده کرده‌اند.

[toggle title="منبع"]ایران گلد سکیوریتی[/toggle]نسخه PDF این مطلب را دانلود کنید

حق نشر مطالب اوکسو :

 

 

قابل توجه علاقه مندان و کپی کنندگان گرامی ، تمامی مطالب این وب سایت تحت مجوز خالق

(Creative Commons)  می باشد و اجازه کپی کردن ، استفاده تجاری مطالب بدون اجازه

صاحب اثر مجاز نمی باشد و طبق مجوز اثر پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

مجوز کریتیو کامنز
این کار مجوز دارد تحت مجوز کریتیو کامنز نسبت‌دادن-غیرتجاری-بدون انشقاق ۴٫۰ بین‌المللی.

این مطلب پایان یافت و امیدواریم به نتیجه دلخواهتان رسیده باشید . اگر به نتیجه

دلخواهتان هنوز دست نیافته اید , میتوانید برای رفع مشکل به تالار گفتمان اوکسوف

مراجعه کنید و سوال خود را مطرح کنید.

 

تالار گفتمان اوکسوف

 

 

همچنین میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید و از جدید ترین اخبار ما با خبر شوید :

 

 

3491498_823


نظر شما

مطالب مرتبط