روز بزرگداشت ویلیام دی کولیج فیزیک دان00 نظر

14 بهمن 1393

سایر

گروه اوکسو

روز بزرگداشت ویلیام دی کولیج فیزیک دان

wdc

ویلیام دی کولیج از فیزکدان های معروف سرشناس جهان بوده است که آثار و تحقیقات این بزرگ در علم کم نبوده است.

شهرت این بزرگ در ساخت و راه اندازی ماشین های پرتو ایکس بوده است .

ویلیام دیوید کلیج در ۳ فوریه سال ۱۹۷۵ نزدیک به ۴۰ سال پیش چشم از جهان فرو بست و در سن ۱۰۱ سالگی فوت کرد.

ولیج در تاریخ ۲۳ اکتبر سال ۱۸۷۳ در نزدیکی یک مزرعه در ایالت ماساچوست به دنیا آمد. بعد از پایان دوره دبیرستان وارد دانشگاه MIT شد و در خلال سال‌های ۱۸۹۱ تا ۱۸۹۶ در این دانشگاه به تحصیل پرداخت؛ کولیج سپس برای دوره دکترا به آلمان رفت و در دانشگاه لایپزیک دکترا گرفت و مجددا در سال ۱۸۹۹ به دانشگاه MIT بازگشت تا به عنوان استادیار در دپارتمان شیمی دانشگاه مشغول به کار شد.

کولیج در سال ۱۹۰۵ به دعوت شرکت جنرال الکتریک به لابراتوار تحقیقاتی این شرکت پیوست و در خصوص لامپ‌های روشنایی به تحقیق پرداخت و در نهایت توانست از فلز تنگستن برای ساخت رشته‌ای که در لامپ‌های حبابی قرار می‌گرفت استفاده کند و این اختراع وی باعث موفقیت بسیار شرکت جنرال الکتریک شد. سال ۱۹۱۳ دکتر کولیج دستگاهی را به نام لامپ کولیج ساخت که این دستگاه قادر بود پرتو ایکس را با قدرت بیشتری ارسال کند و تصاویر دقیق‌تری در عکس‌برداری به کمک آن ضبط می‌شد. این موضوع کمک بزرگی به پزشکان برای شناسای تومورها می‌کرد و در راستای شناسایی بیماری‌ها و درمان آنها بسیار موثر بود.

پرتو ایکس یا اشعه ایکس (اشعه رونتگن) نوعی از تابش الکترومغناطیسی با طول موج حدود ۰/۰۱ تا ۱۰ نانومتر و انرژی بین ۱۰۰ الکترون ‌ولت تا ۱۰۰ کیلو الکترون ‌ولت است. این اشعه در بلورشناسی و عکسبرداری از اعضای داخلی بدن و عکسبرداری از درون اشیای جامد و به عنوان یکی از روش‌های تست غیرمخرب در تشخیص نقص‌های موجود در اشیای ساخته شده مثلا لوله‌ها کاربرد دارد. با وجود اینکه دکتر کولیج هیچگاه برنده جایزه نوبل نشد اما جوایز علمی بسیاری را نظیر مدال ادیسون توسط انجمن مهندسین برق آمریکا، جایزه علمی رامفورد، مدال علمی هاوارد پاتس، مدال علمی لویز لوی و مدال علمی مایکل فارادی را بخاطر دستاوردهای علمی و کشف‌های مهمی که انجام داده بود کسب کرد.

دکتر کولیج سال ۱۹۳۲ به ریاست مرکز تحقیقاتی شرکت جنرال الکتریک منصوب شد و از سال ۱۹۴۰ تا زمان بازنشستگی در سال ۱۹۴۴ قائم مقام شرکت جنرال الکتریک بود. سرانجام دکتر کولیج در تاریخ ۳ فوریه سال ۱۹۷۵ دیده از جهان فروبست.نسخه PDF این مطلب را دانلود کنید

حق نشر مطالب اوکسو :

 

 

قابل توجه علاقه مندان و کپی کنندگان گرامی ، تمامی مطالب این وب سایت تحت مجوز خالق

(Creative Commons)  می باشد و اجازه کپی کردن ، استفاده تجاری مطالب بدون اجازه

صاحب اثر مجاز نمی باشد و طبق مجوز اثر پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت.

مجوز کریتیو کامنز
این کار مجوز دارد تحت مجوز کریتیو کامنز نسبت‌دادن-غیرتجاری-بدون انشقاق ۴٫۰ بین‌المللی.

این مطلب پایان یافت و امیدواریم به نتیجه دلخواهتان رسیده باشید .

 

همچنین میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید و از جدید ترین اخبار ما با خبر شوید :

 

 

3491498_823


نظر شما

مطالب مرتبط

گلکسی

گلکسی00 نظر

ماه آینده قرعه به نام نسخه مینی گلکسی S5 افتاده است تا کسانی که ....


(لطفا به ادامه مطلب مراجعه فرمایید)
ادامه مطلب